16 Kasım 2012 Cuma

Dizi mağduru olmayanlar, olanlara anlatsın


At-Avrat-Silah Üçgeniyle İstikamet neresi olabilir ?

      Zamansız şarkıların mimari Erkin Koray'ın "Şaşkın" adlı parçasını hatırlarsınız. 
"Bir o yana bir bu yana yatma şaşkın" diye başlayan nakarat bu aralar sürekli dilimde.
Zira bu serzeniş günümüz televizyon dizilerine tam beden oturuyor.Benzer dinamikler bir sonraki hafta tekrar ediyorsa, bilin ki dizinin geçen hafta izlediğiniz bölümü reyting ölçümlerinde kayda değer bir orana sahip.
      Kar-zarar hesaplarının yoğunlukla yapıldığı sektörlerden biri muhakkak ki dizi dünyası.İşin bu tarafından bakıldığında senaristlerin, yapımcıların tutumu gayet rasyonel.Peki cesaretli ve belli bir oranda riskli denemeler yapılmazsa,bütün yollar kapalıyken, "at-avrat-silah" üçgeniyle istikamet neresi olabilir ?


Mimiksizseniz, mimiksizsiniz...

      
      Fonda gergin bir müzik, büyüyen göz bebekleri, spreyle sabitlenmiş olduğunu düşündüğüm dizi karakterleri..
      Bu sefer kayda değer bir mesaj iletilecek, süper gönderme olucak diye konuşmanın akıbetını bekleyen bendeniz...Reklam kuşaklarıyla beraber, 20 dakikalık mesai harcıyorum ve yine mağdurum ! Şöhretleri kendilerinden menkul kimi başroller, mimik tasarrufuna giderek bu haftayı da noktalıyor. Jenerik akıyor ve haftaya yeni mağdurlarla şimdilik hoşçakalın...


Naturellik sadece market reyonlarında aranmıyor...

      
       Sosyal medya kullanıcıları tarafından çoğunlukla övgü toplayan dizi senaryoları, karakterleri dahası tüm emekçilerini kapsayan ufak çaplı bir araştırmanın neticesinde, kendine varlık alanı bulan tek kavram " naturellik ". 
      Çirkin gözükmekten korkmayan genç yetenekler,  izleyiciyi mekanik algılardan kurtaran görüntü yönetmenleri, toplum mühendislerini, sosyologları sollayan senaristler....En nihayetinde ter boşuna akmamış dedirten başarılar, şevklendirici güdülerle taçlandırılıyorsa, "keyif" işte o an başlıyor.İzleyicide keyifli keyifli yeni bölümün ilk dakikalarında tv karşısında yerini almışsa oh ne ala !
                                                                                                                                           E.C

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder