24 Kasım 2012 Cumartesi

Bir bilene sormuyorum "deneyimliyorum "

   
  Her gün farklı kimlikleri, sesleri, renkleri görünür kılan biriyim, bir makinist değilim...Estetik algılarım, duygularım var, o kameradan ayrı bir şeyim, etten kemiktenim...Haberi, meslektaşları değilim ama birçoğunun aksine size tek bir cümleyle özetleyebilirim...Ekrandan evinize konuk olanların, uzun mesai saatleri süresince tek arkadaşı belki de tek sırdaşıyım...
  
  Bu sözleri bir kameramandan henüz işitmiş değilim.Bunlar yalnızca işine tutkuyla bağlı olan bir kameramanın yorgun gözlerine baktığımda hissettiklerim...
 
  Radyo ve özellikle televizyon dünyası ıslak zeminde koşmaya çalışmak gibidir.Büyük bir özveriyle ve fedakarlıkla çalışmanız, küçük mutluluklarla yetinmeyi bilmeniz ,işin ön koşulu."Ne kestin koç ne yedin hiç" sözü sektörü birebir tanımlar aslında.Koştuğunuz kadar varsınızdır ama zemin ıslak olunca, kayması da kolay olur.Sürekli pişmek gerekir, "oldum" dediğiniz an bir de bakmışsınız ki maçı yedek kulübesinden izliyorsunuz.
 
  Haddim olmayarak, sektörde tutunabilmek isteyenlere gözlemlerimi aktarmak isterim ki kariyerini bu alanda düşünenlere bir faydam dokunsun.Zira ben çoğunluğun aksine kendi ipiyle kuyuya inenlerden, İstanbul'a pılını pırtını bile toplayamadan gelenlerdenim.

  Bayramı, seyranı unutun bir kere.Kısıtlı tatillerinizi ailenize, dostlarınıza ayırırken dinlenmeye fırsatınız çoğunlukla olmayacak.Beyaz camın büyüsüne, sunucunun radyodan gelen buğulu sesine kapılırken rasyonaliteden fazla uzaklaşmayın.Zira uzaklaşırsanız, ilk aşamada alıcağınız düşük ücretler sizi silkeler ve kendinize getirir.
 
  Prensiplerinize saygı duymayan iş arkadaşlarınızı ayırt etmeyi iyi bilin.Samimiyetiniz suistimal edilebilir, temkinli ve ölçülü olmaya özen gösterin.
  
 Gözlemlediğim bir diğer nokta,bu dünyanın kadınlarının birbirine karşı çok acımasız olduğudur.Fakat sizin yarışınız hemcinslerinizle değil kendinizle olsun.Farklılıklara, deneyimlere açık olun.Sizden olmayan kimlikler kullanmak yerine, kendinizi farklı kollardan beslemeye çalışın.

  Şimdilik aklıma düşenler bunlar.Siz gücünüzü iyi kullanın ve mutlu kalın.Gerisini  de yukarıya bırakın :) Dualarım sizinle, esenlikler diliyorum herkese !


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder